EL-BUD

Brama garażowa – jakie wymiary?

Przepisy budowlane określają minimalne wymiary światła wjazdu do garażu po zamontowaniu bramy. Wynoszą one 2,30 × 2,00 m (szer. × wys). Parametry garaży dwustanowiskowych w domach jednorodzinnych nie są określone przepisami; przyjmuje się, że brama powinna mieć od 5,0 do 5,5 m szerokości – chociaż bywają też szersze.

Brama pojedyncza. Jeśli będziemy montować bramę pojedynczą, najlepiej wybrać taką o wymiarach 2,50 × 2,25 m (czyli nieco większą niż wymagają przepisy). Szerokość 2,50 m daje nam możliwość swobodnego wjazdu do garażu, bez obawy o uszkodzenia samochodu. Sugerowany wymiar 2,50 × 2,25 m jest też najczęściej zamawiany i stosowany w budownictwie jednorodzinnym.

Brama podwójna. Najbardziej optymalny i najczęściej wybierany wymiar dla bramy do garażu dwustanowiskowego to 5,00 × 2,25 m. Jeśli szerokość pięciu metrów jest niewystarczająca, możemy zamontować bramę o 0,50 m szerszą, ale należy pamiętać, że 5,50 m to maksymalny typowy wymiar bramy dostępny na rynku. Szerszą trzeba robić na zamówienie. Podane wymiary dotyczą najpopularniejszych obecnie bram segmentowych. Ze względu na ich właściwości termoizolacyjne zaleca się stosować je w garażach ocieplanych, czyli również tych wbudowanych w bryłę domu.