EL-BUD

Ile czasu zajmują etapy budowy domu

Stan zerowy – to pierwszy etap. Wyrównanie i przygotowanie działki może zająć od 2 dni (jeśli używamy koparek) do dwóch tygodni (przy pracach wykonywanych ręcznie). Wytyczenie budynku to kolejny dzień. Wykonanie fundamentów zależy od ich rodzaju. Tradycyjne ławy i ściany fundamentowe zabiorą około dwóch tygodni. Nowoczesna płyta fundamentowa (stosowana między innymi pod domy pasywne i energooszczędne) pozwala zaoszczędzić czas. Tego typu fundament wykona się w tydzień, a po upływie kolejnego tygodnia można rozpocząć budowę ścian. Ściany nośne można budować przez około 3 tygodnie.

Stan surowy otwarty – może zająć nawet ponad pół roku, bo etap ten obejmuje:

– murowanie ścian i kominów – wznoszenie ścian nośnych na jednej kondygnacji oraz wykonanie stropów zajmie od 5 do 10 tygodni. Dłuższa jest technologia energooszczędna, która wymaga budowy ścian dwu- lub trójwarstwowych. Czas ich budowy może wynieść około 15 tygodni. Dodatkowe dwa tygodnie pochłonie pielęgnacja stropu, a także wykonanie schodów żelbetowych;

– zbudowanie ścian kolankowych – po upływie dwóch tygodni od wykonania stropu można przystąpić do budowy ścian kolankowych na poddaszu, co zajmie od 4 dni do tygodnia. Na wykonanie wieńca pod murłatę trzeba doliczyć dwa dni;

– budowa więźby dachowej i ułożenie pokrycia – po upływie kolejnych dwóch tygodni przystępuje się do wykonania konstrukcji dachu i montażu pokrycia dachowego. Zajmuje to zwykle od 2 tygodni do półtora miesiąca.

Łączny czas doprowadzenia budynku do stanu surowego otwartego wyniesie więc od 2 do 6 miesięcy.

Stan surowy zamknięty – obejmuje montaż okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej w budynku, na co trzeba poświęcić przynajmniej dwa tygodnie.

Ocieplenie budynku i wykończenie wnętrza – ocieplenie elewacji zajmie od 2 tygodni do dwóch miesięcy. Ostateczne wykończenie wnętrza, czyli tynkowanie, ułożenie podłóg, malowanie, montaż instalacji), zajmie od trzech do pięciu miesięcy.